قالب وبلاگ

کوچه ی بنی هاشم وعکاس گمنام این عکس - دنیای حنانه

کوچه ی بنی هاشم وعکاس گمنام این عکس


ا عکس موجود از کوچه بنی هاشم/عکاس گمنام این تصویرشناسایی شد/مرد ثبت تصاویرخاطره انگیز+تصاویر

تصویری از کوچه بنی هاشم که اکنون دیگر در عربستان قابل روئیت نیست ، تصویری از محل پاره شدن قباله فدک

در ادامه تصویری از کوچه بنی هاشم را مشاهده می کنید که در سال 1363 توسط استاد عبدالحسینی گرفته شده است.

این تصویر کوچه های بنی هاشم و هر آنچه که در روضه می شنوید را به خوبی نشان می دهد.

استاد عبدالحسینی در حالی این تصویر را گرفته است ، که در عربستان سعودی با تصویر برداری توسط افراد ، علی الخصوص شیعیان و ایرانیان به وحشیانه ترین شکل ممکن برخورد می شد.


نام عکاس این تصویر ، تا کنون گمنام بوده است و تا همین امروز هر رسانه ای که این تصویر را منتشر کرده است نامی از عکاس آن نبرده است.

این تصویر در سال 1363 ثبت شده و از سال 1343 تا 1366 این کوچه به شکل کامل توسط وهابیون ملعون تخریب شده و از آن تاریخ به بعد دیگر هیچ اثری از آن خانه ها باقی نیست.

 تصویر برداری در آن سال ها در میان وهابیون کاری بسیار سخت بود و برخورد وهابیون سعودی با عکاسان بسیار وحشیانه بود.

برای مثال وقتی یک عکاس حرفه ای را بازداشت می کردند ،نوار فیلمی که روزها برای ثبت تصاویر آن زحمت کشیده شده بود  را جلو چشم او نور می دادند و از بین می بردند ...

 

استاد عبدالحسینی که در ثبت تصاویر خاطره انگیز مشهور است ، تصویری از یک شهید را به ثبت رسانده است که در ادامه حکایت جالب آن را مشاهده می کنید:

 

 

حتما این تصویر را بارها و بارها در تلوزیون ، بنر ها و نمایشگاه های عکس دیده اید ، اما احتمالا شما هم دوست دارید بدانید این تصویر مربوط به کیست و کجا تهیه شده است.
استاد عبدالحسینی پیرامون این عکس می گوید : این عکس مربوط به شهید مصطفی علی عسکری است که آن را در عملیات خیبر در اسفند 61 در طلائیه گرفته ام.

سال ها از گرفتن این تصویر گذشت ، پس از سالها نمایشگاه عکسی با نام دفاع مقدس بر پا کردم ، در آن نمایشگاه فردی به من مراجعه کرد و گفت : این عکس مربوط به شهیدی است که در محله ما (محله کن در تهران) بوده  است، من هم آن عکس را به او دادم و گفتم که این عکس را به خانواده شهید هدیه بدهید.

استاد عبدالحسنی در ادامه گفت: س از دو سال به این فکر افتادم که بروم و خانواده این شهید را ببینم .زمانی رفتم که پدر و مادر شهید به رحمت خدا رفته بودند ، این خانواده پنج پسر داشته که از این پنج پسر سه تن به جبهه رفته و مفقود الاثر می شوند ، که پیکر آنها پس از سالها به وطن باز گشته و در صحن امام زاده ی ده کن  خاک سپاری می شوند.

وی در خصوص این تصویر ادامه داد : گاهی خودِ عکس اثر گذار می شود و این هیچ ربطی به عکاس آن ندارد ، من هم در عملیات خیبر ، یک لحظه عکس را گرفتم و این عکس ثبت شد...

استاد محمود عبدالحسینی متولد 1337 چهره‌های بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی را در قاب دوربینش قرار داد و در عملیات‌های مختلف به عکاسی پرداخت. تاکنون در زمینه‌های تبلیغاتی و صنعتی و مستند اجتماعی نیز عکاسی کرده است. همچنین نمایشگاه های متعدد انفرادی و گروهی را در کارنامه خود دارد.او هم‌اکنون در مراکز آموزش عالی به تدریس عکاسی می‌پردازد.شادی روح این شهید بزرگوار و سلامتی عکاسی این تصویر خاطره انگیز را ثبت کرده است صلوات بفرستید.


قصه ی کوچه ی باریک سرش معلوم است 

حرف کوچه که بیاید خطرش معلوم است  

خوب پیداست زمین خورده کسی در کوچه 

جای زانو زدن رهگذرش معلوم است 

این زمین خورده زنی بوده جوان ،تقریبا

رد پای پسری دور و برش معلوم است

یک نفر مرد ،نه،نامرد از اینجا رفته

این مغیره که برایم هنرش معلوم است 

خبرآمد که به یک ضربه زمین افتاده

فاطمه رفتنی است از خبرش معلوم است

جای سیلی دو سه روزی به سرو رو باقی است

گاه حتی دو سه هفته اثرش معلوم است 

هرچه هم روی بگیرد ز علی می فهمد

قصه از حال و هوای پسرش معلوم است 

عاقبت منتقم خون شما می آید 

صبح وعده شده کم کم سحرش معلوم است

منبعسایت افسران